Během třetího čtvrtletí roku 2021 přesáhla celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu 9,63 milionu metrů čtverečních. Postaveno bylo v tomto čtvrtletí 130.035 metrů čtverečních. Dokončená výstavba za první až třetí čtvrtletí 2021 dosáhla hodnoty 248.829 metrů čtverečních a ve srovnání s předchozími léty je spíše podprůměrná. Například v loňském roce bylo za stejné období dokončeno 587.959 metrů čtverečních.

Ve výstavbě bylo na konci třetího kvartálu 621.424 metrů čtverečních. „Pokud přičteme všechny projekty, u kterých právě probíhají pouze počáteční terénní úpravy, bude toto číslo ještě vyšší. I přes veškerou nepřízeň cen a dostupnosti stavebního materiálu se tak jedná o enormní počet projektů ve výstavbě. V případě, že dojde v příštím roce k dokončení všech momentálně rozestavěných projektů, bude v České republice poprvé překročena hranice deseti milionů čtverečních metrů moderních průmyslových prostor,“ predikuje Jakub Holec, CEO realitně-poradenské společnosti 108 Agency.

Klesající neobsazenost klade nároky na efektivitu provozů

Neobsazenost dosáhla pouhých 2,46 % a k pronájmu je tak 236.683 metrů čtverečních v rámci celé České republiky. Tento stav se dlouhodobě nezlepšuje a volné plochy v dokončených objektech jsou velmi vzácné. Nízká neobsazenost s nepřetržitě klesající tendencí klade stále vyšší nároky na efektivitu provozů. Firmám také chybí zaměstnanci, přičemž nejhorší situace je v průmyslu a stavebnictví. Dalšími překážkami, se kterými se firmy potýkají, je vysoká cena stavebních materiálů, dlouhodobá nedostupnost kritických komponent pro výrobu nebo prudce rostoucí ceny nájemného a energií. To vše vede k potřebě hledání optimalizace provozu a investic do automatizace či robotizace rutinních činností, díky kterým mohou společnosti získat významnou konkurenční výhodu. Meziroční růst cen průmyslových výrobců byl 9,9 %, zemědělských výrobců 8,4 %, stavebních prací 6,8 % a tržních služeb pro podniky 1,6 %.

Hrubá realizovaná poptávka za první tři čtvrtletí (Q1 až Q3) roku 2021 dosáhla 1.719.962 metrů čtverečních a do konce roku má potenciál překonat dva miliony metrů čtverečních. Přetrvávající potřeba po větších prostorech napříč všemi průmyslovými segmenty pohání poptávku nájemců a způsobuje trvalý pokles míry neobsazenosti. Developeři na tuto situaci reagují zvýšenou stavební aktivitou většinou přizpůsobenou na míru klientovi, který podepíše smlouvu ještě před zahájením stavby. „Spekulativní výstavba nedosahuje dostatečné úrovně, aby uspokojila primární trhy. Průmyslový trh jako celek je dále ovlivňován nouzí o zaměstnance, nedostatkem různých komodit jako je například AdBlue či stavebních materiálů, rostoucími cenami a jinými nepříznivými okolnostmi jako například situace v energetice. Všechny tyto faktory věští firmám bez dostatečného kapitálu těžké časy. Automatizace a další strategie pro zajištění produktivity práce budou hrát v budoucnu ústřední roli,“ říká Michal Bílý, analytik 108 Agency.

Automatizace zajistí konkurenční výhodu

Boom automatizace potvrzuje hned několik příkladů z praxe. Rohlik Group plánuje investovat do automatizace skladů až 400 milionů eur. Ve svých distribučních centrech zavede automatizovaný skladovací a vyhledávací systém (ASRS). Zásilkovna ve svých depech zahájila provoz robotických třídiček PackMan.

S automatizací úzce souvisí i největší oznámená transakce třetího čtvrtletí. Tou je Panattoni Park Kojetín, který poskytne Amazonu celkem 173.771 metrů čtverečních průmyslových ploch a 13.016 metrů čtverečních kancelářských ploch a technického zázemí. Čtyřpodlažní robotické distribuční centrum, které buduje Panattoni a Accolade na bývalém brownfieldu, by mělo být v provozu do roku 2023. Kromě bezmála 190 tisíc metrů čtverečních pro Amazon je mezi dalšími významnými transakcemi XPO Logistics, která si pronajala 60.046 metrů čtverečních průmyslových ploch v CTPark Bor a pronájem 29.556 metrů čtverečních pro Drylock Technologies v parku VGP Park Hrádek nad Nisou.